Ara

leke gidermeLeke giderme tekniğinde göz önünde bulundurulması gereken bazı parametreler vardır.Bu parametrelerin başında gelen lekenin nasıl oluştuğudur.

Lekeler, doğuştan ve edinsel olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğumsal lekeler genellikle bebeklikten itibaren başlar ve tiplerine göre bazıları yaşla birlikte solarken bazıları devam eder. Bu tür doğum lekelerinde, vasküler laser türler alternatifidir.

Edinsel leke nedenleri birkaç grupta toplanabilir:
  • Oral kontraseptif ve gebelik gibi hormonal nedenler,
  • Güneş hasarına bağlı,
  • Hipertiroidi, addison hst, hemakromatozis gibi sitemematik hastalıklar,
  • Dıştan kozmetik uygulamaları (parfüm, makyaj malzemeleri vb) ve sistemik ilaç kullanımı.

IPL (yoğunlaştırılmış atımlı ışık), mikrodermabrazyon uygulaması, içinde hidrokinon, kojik asit, c vitamini, glikolik asit içeren kremler leke giderme alternatifleri arasında yer alır

 Ciltteki düzensizlikleri ve lekeleri gidermek için kullanılan bir diğer yöntemdir. Meyve asitleri ile uygulanır. Seans 15-20 dakika sürer ve 3 haftada bir uygulanır. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık ve yanma olabilir. Günlük aktivitelerinizi ve çalışma yaşantınızı etkilemez.

IPL lazer sistemi: Yoğunlaştırılmış ışık atımları kullanılır. IPL lekelere yok açan melanin pigmenti tarafından emilir. Başlangıçta renkte hafif koyulaşma birkaç gün sonra kabuklanma ardından kabuktan düşme ve lekede yok olma görülür. Lekenin yoğunluğuna göre 1 – 3 seans yapılır.