Eyeliner, estetik gösterilmeye çalışılan bir yüzde göz çevresinin belirginleştirilmesi amacıyla kullanılan bir terimdir. Eyeliner çeşitleri yoğunluk ve kullanılan malzemeye göre farklı isimler almaktadır. Bunlar;

Kalem Eyeliner;

Kalem eyeliner, kendi içerisinde kuru ve ıslak (kaygan) olarak iki kısımda ele alınmaktadır. Kalem eyeliner, su ile temas haline girdiğinde 

Kalem eyeliner, göz yaşarması durumunda veya sıcak havalarda akma gibi olumsuzluklara neden olabilir. Gözlerde kesiksiz çizgi etmek için kullanılabilir ve daha çok düz kuyruklu görünüm için tercih edilebilmektedir. Bu eyeliner gözün alt ve üst kısımlarında kullanılabilir.

Deepliner;

Likit eyeliner ile benzer olan dipliner, daha kısa bir fırça ile uygulanmaktadır. Kısa fırçası sayesinde gözkapağının dip kısmından kesintisiz bir çizgiye ulaşmak mümkündür.

Jel Eyeliner;

Günümüzde kullanımı artan bir eyeliner çeşididir. Fırça yardımıyla kullanılmaktadır. Kremsiz dokuya sahip olmakla beraber silikonlu yapıda üretilmektedir. Fırça ile uygulandığı zaman kuyruklu ve kesintisiz bir çizgi elde edilebilir. Bununla beraber yumuşak bir yapıda olduğu için uygulama süreci daha kolaydır. Tüm göz yapıları için uygundur ancak gözün sadece üst kısmı için kullanılmalıdır.

Likit Eyeliner;
Eyeliner çizgisinin en belirgin olduğu ve en çok kullanılan eyeliner çeşididir. İnce uçlu fırça yardımıyla kullanılan likit eyeliner, sıvı yapıdadır. Bu yüzden göz kapağı gerildikten sonra kullanılmalıdır. Sadece gözün üst kısmında uygulanabilen bu eyelinerin basmalı, kalem uçlu ve keçeli kalemleri andıran farklı çeşitleri de bulunmaktadır.

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Pratik olarak eyeliner çekmek için dikkat edilmesi gereken bazı işlemler vardır. Bunlar;
Eyeliner çekmeye başlamadan önce başınızı geri eğmeli ve kullanmadığınız eli cildinizi germek için kullanabilirsiniz.
Elinizi sabit tutmak amacıyla herhangi bir platformdan destek almalısınız.
Eyeliner çekerken aşağıya doğru bakarsanız göz kapağınız düz durur ve bu sayede daha rahat bir şekilde uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Eyeliner çekerken farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Elbette her kullanıcı kendisi için pratik olanı seçmelidir. Kalem eyeliner ile düz çizgi çekmek için öncelikle üst kirpik dibine küçük dokunuşlar yapabilir ve ufak çizgiler oluşturabilirsiniz. Göz ortasından başlayarak göz dış kenarına kadar eyeliner çekmeye devam edebilir ve son olarak göz ortasına ulaşarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
İnce eyeliner çekmek isteyen kullanıcılar ise kirpik dibine yakın olacak şekilde çizgi çekmelidir. Kalem eyeliner daha kalın çizgi çekmenizi sağlarken, likit eyeliner sayesinde oldukça ince çizgiler oluşturulabilir.

Eyeliner Nasıl Temizlenir?

Göz makyajının temizlenmesi, göz sağlığı için ciddi önem taşımaktadır. Gün sonunda temizlenmeyen göz makyajları, kalıntılar oluşturarak göz yapısına zarar verebilmektedir. Bununla beraber makyaj bulunan bölgedeki cilt yapısı nefes alamaz duruma gelerek yaşlanma belirtileri kısa sürede oluşabilmektedir.

Eyeliner temizlerken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

Uzun süre bekletilen göz makyajı, gözlerde kırışmaya sebep olur. Eyeliner temizlerken yağ bazlı makyaj suyu kullanılmalıdır. Eğer kullanılacak olan göz makyaj suyu, yağ bazlı değil ise, göz üzerinde bir süre bekletilir ve daha sonra temizlik işlemine geçilir.

Makyaj suyunu bir pamuk üzerine dökerek hazır hale getirebilirsiniz. Daha sonra gözleri kapatarak göz kapağına hassas dokunuşlarla sürebilirsiniz. Bu süreçte sert ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Pamuğu narin hareketlerle göz kapağının üzerinde gezdirerek tüm kalıntıların temizlendiğinden emin olduktan sonra işlemi sonlandırabilirsiniz.
Temizlik uygulamasının ardından yüz bölgesi, nemlendirici özelliği olan bir sabunla yıkanmalıdır. Sabun kullanmak istemeyenler temizleme jeli tercih edebilir.

Kalıcı Eyeliner Nedir?

Kalıcı eyeliner, kalıcı makyaj uygulamaları arasında günümüzde uygulanan yöntemlerden biridir. Yaklaşık 30 dakika süren kalıcı eyeliner işlemi, cilt hassasiyeti olan bayanlarda uygulanırken anestezik kremlerden yararlanılır. Bu sayede işlem süresince daha rahat ve konforlu hizmet sağlanabilmektedir. Anestezik kremin sürülmesinin ardından 20 dakika kadar beklenir ve kalıcı makyaj uygulamasına başlanır.
Kalıcı eyeliner işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, göz yapısına uygun bir çizimin yapılmasıdır. Bu makyajın amacı, gözlerin daha büyük görünümünü sağlamaktır. Aynı zamanda büyük olan gözlerin de küçük görünmesi sağlanabilmektedir. Son olarak ayrık ya da bitişik gözlerin daha uygun bir şekilde görünmesi için de kalıcı eyeliner işlemi yapılabilmektedir.

Bu işlemlerden sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak işlemin yapıldığı gün, bölgeye su teması olmamalıdır. Ayrıca ilk 1 hafta boyunca göz bölgesinin sürekli ıslak kalacağı alanlardan uzak durulmalıdır. Deri altına enjekte edilerek yapılan kalıcı eyeliner işlemi, kalıcılığını uzun süre koruyabilen bir işlem olarak tercih edilmektedir.